Historia

W Broszkowicach Ludowy Zespół Sportowy założono bardzo wcześnie bo w 1948 roku. Grali w nim tacy zawodnicy jak Tadeusz Hejnor, Stanisław Dziędziel, Karol Piętka, Wiktor Gretka, Jan Tabaka, Roman Wanat i wielu innych., dzięki którym drużyna piłkarska mimo bardzo trudnych warunków bazowych i wyposażenia w sprzęt oraz obuwie, utrzymała się w rozgrywkach piłkarskich do 1955 roku.

Życie jednak postępowało na przód. Brakło napływu podobnych zapaleńców i przez kilkanaście lat bo do 1983 roku w Broszkowicach ( choć na pastwisku grano w piłkę) nie było oficjalnego zespołu sportowego.

Z inicjatywą reaktywowania dawnego LZS-u, tym razem pod nazwą Ludowego Zespołu Sportowego „Puls” wystąpili tacy działacze jak min. Tadeusz Żak, Kazimierz i Leon Sudanik, Adam Wałęga, Stanisław i Sylwester Waliczkowie oraz panowie Janusz Dziędziel oraz Leszek Dąbrowski. Już w lutym następnego roku wybrano Zarząd pod prezesurą Sylwestra Waliczka i zarejestrowano zespół. Ostro wzięto się w czynie społecznym do budowania z prawdziwego zdarzenia boiska piłkarskiego na terenie Spółki Pastwiskowej, które nie tylko ukończono, ale już w 1984 roku po skompletowaniu sprzętu sportowego, strojów i butów piłkarskich wygrywa Turniej ZSMP. Jeszcze w sezonie 1984/1985 rozpoczyna w klasie C, aby już w następnym roku awansować do klasy B. Drużyna grała w składzie : Krzemień , Dąbrowski , Kubisty, Kuczek, Waliczek, Żak, Gworek, Dziędziel, Krawczyk, Waliczek, Wanat. Jako szatnię wykorzystywano barak Hydrobudowy a sprzęt przechowywał w swoim domu Józef Żak gdzie przebierali się również sędziowie.

Kiedy w listopadzie 1985 nowy Zarząd LZS-u na czele z Leonem Sudnikiem postawił nie tylko na budowę szatni ale utworzenie drużyny juniorów i zaangażowanie doświadczonego trenera. Puls Broszkowice w sezonie 1988/1989 rozpoczął grę w klasie A. Już w następnym roku 1990 pawilon sportowy osiągnął stan surowy. Brakowało jednak środków na wykończenie wnętrz. Jednak w skutek zmian w systemie rozgrywek i silnej konkurencji drużyn LZS Puls spadł do klasy B, w której w kolejnych rundach utrzymuje się jednak w czołówce. Już wkrótce bo w rundzie jesiennej 1991/1992 za prezesury Józefa Księżarczyka ponownie powraca do klasy A. W tym czasie drużyna startuje też w Pucharze Polski docierając do V – rundy przegrywając zGóralem Żywiec. W tym czasie dzięki zabiegom Zarządu, a szczególnie przewodniczący Rady Gminy Tadeusza Dziędziela Pawilon Sportowy zostaje w całości wykończony, zajmując w konkursie wojewódzkim II miejsce pod względem estetyki i funkcjonalności.

W następnych latach w skutek wykopów pod rurociąg Soła – Skawa boisko zostało wyłączone z gry i mecze odbywały się w Chełmku a następnie na boisku OMAG-u. Jednak już w rundzie wiosennej 1993/1994 boisko było gotowe więc mecze rozgrywano u siebie kończąc sezon 1994/1995 w trudnej A klasie na 7 miejscu. W marcu 1996 roku z uwagi na finansowe uwarunkowania w miejsce nazwy „Związek” przyjęto nazwę „Klub” i odtąd funkcjonuje LKS "PULS" Broszkowice.

Przez ten czas następują liczne zmiany w składzie drużyny i na stanowisku trenera, ale drużyna piłkarska utrzymuje się co najmniej w środku tabeli klasy A.

W konkursie pod hasłem „ Boisko w każdej wsi” zorganizowanym przez Radę Wojewódzką LZS, broszkowicki obiekt zajął II miejsce w województwie. W listopadzie 1997 następuje zmiana warty na stanowisku prezesa klubu, którym zostaje p. Marian Gołąb, lecz w spadku obejmuje również powrót drużyny do klasy B. Banicja nie trwała długo bo już w 2000 roku ponownie Puls zasila szeregi klasy A. W sezonie 2001/2002 drużyna odnosi historyczny sukces i w walce o ligę okręgową przegrywa tylko z drużyną z Chełmka. Dobra passa nie trwała długo bo już w sezonie 2003/2004 spadamy do klasy B gdzie gramy do dnia dzisiejszego. Przez cały okres z drużyną pracowali tacy trenerzy jak Dąbrowski Leszek, Zawadzki Antoni, Klisiak Marek, Kawka Roman, Wesołek Romuald, Żak Tadeusz, Guńka Kazimierz, Nagi Andrzej czy Orlicki Kazimierz.

LKS Puls to nie tylko piłka nożna. W spartakiadach gminnych i rejonowych w ogólnej punktacji zawodnicy z Broszkowic zajmowali bardzo często czołowe miejsca zdobywając wiele nagród, a w rezultacie puchar od Rady Rejonowej LZS 10 –lecia.

Również wiele nagród zdobywają nasi tenisiści stołowi którzy corocznie rywalizują w Powiatowych Mistrzostwach LZS od lat zdobywając czołowe miejsca.

Zapraszamy do galerii "LKS PULS Dawniej"  gdzie można zobaczyć zdjęcia drużyn na przestrzeni lat. Zapraszamy

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości